الاتجاه الخامس

الرغيفه التي تباع رسميا ٢ ج تجاريا ١٠ ج سياحيا و٢٥ ج تكاليف انتاجها حتي تصل الصف للمستهلك العادي…
مربحه للفائزين في صفوف العيش باغتناء
العيشه ومربحه جدااا لاصحاب الأفران. هذه فاتوره .. غير رسميه
.
:الفروقات من فرن لفرن بتكون بسييطه
وردية الفرن الواحده كااامله تحتاج 10 شوالات

تكاليف الشوال الواحد

سعر الشوال .. ٥٨٠
الخميره 100 جنيه للشوال
زيت 50 جنيه
ملح 5 جنيه
(فرن+2 عجان) ٤٠٠جنيه
(بتاع الطاولة والبنك )٧٠٠ جنيه
وجبة العامل ١٥٠ جنيه
مراقبة عمال ٢٥٠ جنيه
غاز ٨٠ جنيه
كهرباء ٥٥ جنيه
اذن اجمالي الشوال الواحد =حوالي مليون وو٨٠٠ج
الحد المسموح بيهو في وزن العيشه
من 60____ 70 جرام
الشوال بعمل ليك تقريبا من 850____900 عيشه
بالحجم المذكور سابقا
واذا صغرنا حجم العيشه إلى (40جرام) زي ماهم
حاليا بعملوا في اغلب الافران الا من رحم الله
معناتو الشوال حايعمل 1500 عيشه والعيشه بجنيهين اذا طرحت ال 1500_١٨٠٠يعني الربح في كل
شوال ٣٠٠ جنيه
في عدد شوالات الورديه ٣٠٠×10=300
ومعاها وردية الليل يكون الاجمالي
يعني الشهر 3000×30=90000 مليون
وفي بعضهم بشتري الشوال كما ذكرنا بسعر 560 جنيه
ويبيعو سوق اسود بسعر ٤مليون كحد ادنى وليس اعلى
يعني بربح ٣مليون في الشوال ولو ضربت الرقم دا
في 20 شوال بتاع الورديتين بكون ناتجوو ٦٠ مليون في اليوم الواحد يعني شهروو ب مليار و٨٠٠ الف
أكرر دا الحد الأدنى للربح بتاع تجار السوق الأسود
وبالنسبة للحد الأعلى قد يصل للمليارين جنيه ..
اذن تكاليف انتاج الرغيفة غير التي نسمع بها من جعجة اصحاب المخابز واتحاد اصحاب المخابز..
قضية الرغيفة في السودان هي قضية اخلاق
قبل أن تكن قضيه قمح ودولار وندره ومدني عباس مدني

التعليقات